Staff
General Questions & Contact Form
If you have a general inquiry, or you are looking for general contact numbers, or have questions regarding a program at the Museum, please see our Contact page.
Or, use this staff directory to find contact details for specific employees. Use the filters below to search by name or department.
Administration
Jason Cryan, Ph.D.
The Sarah B. George Executive Director
Chris Eisenberg
Deputy Director and Director of Philanthropy & Communications
Maraya Rashid Wiesenberg
Executive Assistant
Tyler Faith, Ph.D.
Chief Curator & Curator of Anthropology
Tim Lee
Director of Exhibits
Abby Curran
Chief Operating Officer
Tony Millet
Director of Administration & Finance
Tracey Collins
Director of Education and Community Engagement
Administration & Finance
Tony Millet
Director of Administration & Finance
Mark Ingalls
IT Manager
Patrice Rowan
Accounting Manager
Kristie McCarty
Expense Accounting Coordinator
Lilly Crownover
Office and Culture Specialist
Adam Smith
System Admin Sr.
Eric Gibson
Senior IT Technician
Robin-Élise Call
Digital Asset Manager
Morgan Cofrin
Systems & Web Development
JoAnn Jacobs
AV/IT Events Support Tech
Jeffrey Stratford
IT Technician
Anthropology
Lisbeth Louderback, Ph.D.
Curator of Archaeology
Tyler Faith, Ph.D.
Chief Curator & Curator of Anthropology
Alexandra Greenwald, Ph.D.
Curator of Ethnography
Glenna Nielsen-Grimm, Ph.D.
Anthropology Collections Manager
Anne Lawlor, Ph.D.
Assistant Collections Manager, Anthropology
Katie Saunders
Records Manager
Megan Mangum
Collections Assistant
Shannon Arnold Boomgarden, Ph.D.
Director of Range Creek Field Station
Jamie Greenland
Range Creek Laboratory Manager
Corinne Springer
Archaeological Center-Range Creek Site Manager
Kathy Kankainen
Anthropology-Textile Lab Specialist
Botany
Mitchell Power, Ph.D.
Curator of Botany
Allison Izaksonas
Botany and Mycology Collections Manager
Collections Digitization
Alyson Wilkins
Collections Digitization Coordinator
Collections Registration
Janaki Krishna
Collections Registrar
Karen DuBroff
Associate Registrar for Loans and Exhibitions
Education & Community Engagement
Tracey Collins
Director of Education and Community Engagement
Madlyn Larson
Associate Director of Education Initiatives
Shelli Campbell
Youth and Family Programs Manager
Echo Paixao
Public Programs Manager
Annie Young
Field Trip and Teacher Resources Manager
Glynis Bawden
School Outreach and Teacher Professional Development Manager
Mariana Alliatti Joaquim
Teen Programs Manager
Ellen Eiriksson
Citizen Science Manager
Aidan Bailey
School Outreach Coordinator
McKenna Lane
Digital Learning and Curriculum Coordinator
Paul Whisman
School Outreach Coordinator
Katie Worthen
Community Programs Manager
Dane Crowton
Public Programs Coordinator
Erin Shupe
Teen Explainers Coordinator
Merinda Davis
Digital Learning and Curriculum Coordinator
Natalie Taylor
Volunteer Coordinator
KatieRose Kimball
Teen Programs Specialist
Mara Salfer
Field Trip Coordinator
Dawnell Moon
Junior Science Academy Coordinator
Katie Vitti
Wasatch Front Outreach Coordinator
Carmen Bachofen
School Outreach Coordinator
Jacob Osborne
Exhibits Preparator
Brianna Frazier
Youth Teaching Youth Coordinator
Jamie Mesrobian
Public Programs Coordinator
Cole Hughes
School Outreach Coordinator
Holly Scott
School Outreach Coordinator
AJ Woolsey
Youth and Family Programs Coordinator
Dawn Smith
Youth and Family Programs Specialist
Kenedy Cadiz
Youth and Family Programs Supply Lead
Exhibits
Tim Lee
Director of Exhibits
Claire Davis
Exhibit Designer
Will Black
Exhibit Services Supervisor
Lisa Thompson
Exhibit Developer/Interpretive Planner
Bill Thomas
Preparator
Dawn Renée Farkas Prasad
Sr. Graphic Designer for Exhibits
Casey Clifford
Assistant Exhibits Developer
Dave Stroud
Preparator
Kevin Egbert
Preparator
Invertebrate Zoology
Christy Bills
Invertebrate Collections Manager
Learning Sciences
Lynne Zummo, Ph.D.
Curator of Learning Sciences
Mineralogy
Carrie Levitt-Bussian
Paleontology & Mineralogy Collections Manager
Dave Richerson
Volunteer Mineralogy Specialist
Mycology
Bryn Dentinger, Ph.D.
Curator of Mycology
Allison Izaksonas
Botany and Mycology Collections Manager
Operations & Events
Abby Curran
Chief Operating Officer
Jorge A Uboldi
Facilities Manager
Suzanne Ruhlman
Museum Store Manager
Samantha Brimhall
Event Production Manager
Tom Turner
Venue & Sales Manager
Kathy Petersen
Custodial Crew Leader
Calista Johnson
Events & Sales Coordinator
Venue Sales
Venue Sales
Group Visits
Group Sales
Paleontology
Randall Irmis, Ph.D.
Curator of Paleontology
Carrie Levitt-Bussian
Paleontology & Mineralogy Collections Manager
Tylor Birthisel
Paleontology Preparator & Preparation Lab Manager
Mark Loewen, Ph.D.
Paleontology Research Associate
Philanthropy & Communications
Chris Eisenberg
Deputy Director and Director of Philanthropy & Communications
Kiley Morgan
Manager, Philanthropy & Major Gifts
Meridith Ethington
Senior Graphic Designer
Amber Howell
Accounting & Office Manager
Mark Johnston
Marketing Manager
Nikki Orlando
Data Specialist
Brynn Astle
Guest and Member Experience Team Manager
Jessie Smith
Copper Club Coordinator
Cosette Reeves
Philanthropy & Grants Coordinator
Kim Lasher
Guest & Member Experience Team Coordinator
Eliza Petersen
Marketing Coordinator
Cate Ziegler
Data & Membership Assistant
Urban Ecology
Alexandra Ponette-González, Ph.D.
Curator of Urban Ecology
Noortje Grijseels
Ecosystems Lab Specialist
Vertebrate Zoology
Eric Rickart, Ph.D.
Curator of Vertebrates
Katrina Derieg
Vertebrate Collections Manager
William Newmark, Ph.D.
Vertebrate Zoology-Resident Research Associate